Blog

Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma
Výsledek obrázku pro vánoční přání 2020 zdarma

Děkujeme za dobrou spolupráci a přejeme Vám šťastný a úspěšný rok 2021 Přejeme Vám radostné prožití vánočních svátků a úspěšné vykročení do nového roku. příjemné prožití vánočních svátků a v novém roce pevné zdraví a mnoho štěstí a spokojenosti. za Vaši důvěru a těšíme se na další úspěšnou spolupráci.

to vám přeje provozovatel webu Petr Beran

Co jsou Vánoce? 25. prosince se slaví narození Ježíše Krista. Při sčítání lidu v římské říši se vydal Josef s Marií z Nazareta do Betléma. Maria tam v chlévě porodila syna, protože jinde nebylo místo…  Tak se narodil dlouho očekávaný Boží syn, jehož jedním z jmen je „Bůh s námi“. Vánoce nejsou o idylce, ale znamenají, že Bůh k nám přišel, aby se s námi solidarizoval, aby s námi zůstával ve všech našich situacích, a aby každému z nás otevřel cestu k životu, k lásce, k radosti, k Bohu. Přejeme vám radostné a pokojné Vánoce!
 


Jesličky: Bůh nezůstal v nebi

Jesličky připomínají jednu podstatnou skutečnost, že totiž Bůh nezůstal neviditelným v nebi, ale přišel na Zem, stal se člověkem, dítětem. Jesličky jsou aktuální více než kdy dříve ve světě, kde se vyrábějí zbraně a obrazy násilí pronikají do očí a srdcí. Jesličky jsou naopak rukodělným obrazem pokoje. 

Adventní čas aneb 22 rad a tipů, jak připravit krásné Vánoce

Advent začíná, Vánoce se blíží. Každý rok v tento čas většinu z nás podvědomě přepadnou obavy a pochybnosti, jestli všechny přípravy na Vánoce zvládneme včas a bez újmy na zdraví. Všechny dárky se nedají koupit najednou, stejně jako během posledního předvánočního víkendu nevygruntujeme celý byt a nenapečeme devatero druhů cukroví. Proto jsme pro vás připravili 22 nápadů, tipů a dobře míněných rad, jak proplout adventním časem s úsměvem a dobrou náladou a jak všechen předvánoční shon zvládnout s nadhledem a se sluncem v duši.SDÍLETUložitDISKUZEZKOPÍROVAT ODKAZ NA TENTO ČLÁNEK

1. První adventní neděle

Advent letos začíná v neděli 1. prosince. Ráno otevřeme první okénko v adventním kalendáři a až se setmí, rozsvítíme první svíčku na adventním věnci, která symbolizuje naději. Přes den můžeme zajít na vánoční trhy, dát si svařák, sáček horkých kaštanů a nasát tu správnou sváteční atmosférou předvánočního času. Večer se pak můžeme podívat na zbrusu novou českou pohádku s Karlem Gottem.

2. České Vánoce bez cukroví? To ne!

Na začátku adventu si dobře rozmyslíme si, kolik druhů a jaké množství cukroví budeme péct. Zavzpomínáme, které druhy jsou každý rok okamžitě pryč a které naopak ne. Podle toho se zařídíme. Každý máme své rodinné recepty, které se dědí z generace na generaci, ale co třeba upéct cukroví podle horoskopu nebo se poohlédnout po nejlepších receptech na webu Prima Fresh.

Krásné Vánoce všem čtenářkám i čtenářům | Femina.cz

3. Seznam vánočních dárků

Určitě se vyplatí udělat si seznam, koho a čím míníme na Vánoce obdarovat a kolik chceme utratit. Raději se zeptáme rovnou, co by si naši blízcí přáli, než abychom překvapili nechtěným dárkem, zejména teenagerům udělá radost spíše dárkový voutcher než svetr, podle nich naprostý shit. Kdo rád tvoří, vyrábí a kutí, měl by potěšit rodinu originálním dárkem. Hodně inspirace je na našich stránkách.

4. Předvánoční úklid

Kdo má pocit, že se bez předvánočního gruntování neobejde, ať se do něj pustí. Ale je fakt, že vánoční pohoda docela jistě nezávisí na oknech bez kocourů. Dokonale naleštěný byt nám do duše klid nevnese, zatímco třeba společné chvíle s rodinou nebo přáteli ano.

5. Zapomenutá česká tradice

Dříve 3. prosince podvečer chodívaly Barborky, tajemné předvánoční bytosti. Zahalené bílé postavy přišly k domu, zaklepaly na okno, tiše vstoupily, na nic se nevyptávaly, rozdaly hodným dětem cukroví, zlobivé vyšlehaly metlou a zase beze slova odešly.

Vánoce web - Rango Plzeň

6. Barbory a barborky

4. 12. je svátek sv. Barbory, tak všem Barborkám, Bárám a Baruškám nezapomeneme popřát štěstí. Když půjdeme okolo třešně, višně, jabloně, meruňky, švestky nebo zlatice, utrhneme si větvičku a dáme ji doma do vázy. Pokud barborka, jak se jí říká, vykvete na Štědrý den, tak podle tradice do roka stane před oltářem dívka, která ji utrhla. V některých krajích z rozkvetlých barborek usuzovali na konec zimy – tedy čím dříve větvičky rozkvetly, tím dříve přijde jaro a naopak. A kdo chtěl mít plný měšec, dával barborku rozkvést spolu se smrkovou nebo borovou větvičkou. Když barborka rozkvetla, peněz bylo dost, když ne, tak ne. I když nevěříme na pověry, budeme mít v bytě něžnou vánoční dekoraci.

7. Mikuláš nejen pro děti

Koupit sladkosti nebo vyrobit drobné dárky na Mikuláše bychom měli nejen pro své potomky, ale taky pro dospělé členy rodiny i kolegy a přátele, neboť přece každého potěší mikulášský dáreček. Večer 5. 12. chodí Mikuláš s čertem a andělem! Ale protože už máme připravenou nadílku, můžeme se vesele bavit. 

8. Druhá adventní neděle

Pokud ještě nemáme, vyzdobíme byt vánočními dekoracemi, ty se zaslouží o ještě svátečnější adventní atmosféru. A večer zajdeme na adventní koncert a rozsvítíme druhou svíčku na adventním věnci, symbolizující mír.

9. Kontrola vánočních dekorací

Zkontrolujeme zásoby a stav vánočních dekorací. Předejdeme tak nemilému štědrovečernímu překvapení, protože rozbité ozdoby, stojan na stromek nebo figurky v betlému by nás mohly na poslední chvíli zaskočit. S předstihem nakoupíme prskavky, františky, purpuru a svíčky.

10. Nezapomínáme na ptáky

Ať bydlíme v domku, v bytě, na venkově, nebo ve městě, neměli bychom zapomenout na krmítko pro ptáčky. Lze ho dát jak na zahradu, tak třeba do městského parku či na parapet. Opeřencům chutnají především semínka slunečnice, prosa, konopí, máku, lnu či řepky.

Vánoce s Radiem Zlín | Radio Zlín

11. Jmelí přináší štěstí

Zelené, pozlacené či postříbřené jmelí zajišťuje štěstí a ochraňuje dům. Ale pozor, jmelí přinese štěstí pouze tomu, kdo ho dostane jako dárek, takže si promyslíme, komu letos jmelí darujeme. Čím víc bílých kuliček na jmelí je, tím víc štěstí přináší.

12. Sázka na přírodní sedativa

Pokud jsme si na předvánoční víkend naplánovali pečení nebo velký úklid, naordinujme si před spaním šálek heřmánku. Spolehlivě nás uklidní a uspí. Trochu jako sedativum působí meduňka, lístky si můžeme dát do vody i do salátu. Mateřídouška dokáže přičarovat dobrou náladu. Stačí si prý jen vybavit její vůni a už se přeneseme na letní rozkvetlou louku.

13. Lucky kdysi kontrolovaly čistotu domu

13. 12. slaví svátek Lucie, tak všechno nejlepší! Dříve k tomuto datu patřila obchůzka Lucek. Byly to ženy celé v bílém hávu se začerněnými obličeji. Jejich obchůzka spočívala v kontrole práce a čistoty ve stavení.Lucky chodívaly se srpem, metlou či husím brkem a upozorňovaly na nepořádek a špínu v domě. My dnes víme, že před pečením nemá úklid příliš smysl, tak nás Lucky nerozhodí.

Vánoce v Řecku | Greece-Tours.cz - specialista na Řecko

14. Minutka na protažení těla

Například v mezičase, než se upeče další várka cukroví, si můžeme protáhnout tělo. Minutka na uvolnění se najde vždycky. Postavíme se, zhluboka se nadechneme a zatneme co nejvíce pěsti, hýždě – zkrátka všechny svaly na těle. Po zhruba 10 vteřinách pomalu vydechujeme a napětí povolujeme. Několikrát to celé zopakujeme.

15. Třetí adventní neděle

Do Vánoc už moc času nezbývá, a tak si uděláme kompletní seznam ingrediencí, které budeme potřebovat k přípravě štědrovečerní večeře. Je třetí adventní neděle, zapálíme už třetí svíčku na adventním věnci, které znamenaná přátelství.

16. Jak skladovat vánoční cukroví

Všechno vánoční cukroví už máme napečeno, tak ho uložíme dobře zabalené na chladném a vlhkém místě. Nejdůležitější je teplota – musí být mezi 10 až 15 °C, a to stálá, nesmí se měnit. Aby se všechno cukroví do Štědrého dne opravdu správně rozleželo, vložíme do krabice rozkrojené jablko, které pečivu předá vlhkost.

17. Hurá na nákup

O Vánocích obecně - Milujivánoce.cz

Do Ježíška zbývá už jen týden, možná by stálo za to vydat se na velký nákup. Vyrazíme ale brzy ráno nebo až pozdě večer. Návaly koupěchtivého obyvatelstva v přeplněných nákupních centrech by nám mohly zkazit sváteční předvánoční náladu.

18. S úsměvem jde všechno líp

Neberme všechny předvánoční přípravy smrtelně vážně! Je potřeba se smát, a to i tehdy, když nám zrovna není do smíchu. Třeba i bez zjevné příčiny nebo sami sobě. Jedna minuta smíchu totiž znamená pro organismus totéž co 45 minut fyzické relaxace. Při smíchu vznikají v mozku endorfiny, které uvolňují napětí, působí proti stresu. Smích spolehlivě rozhýbe celé tělo. Při intenzivním smíchu potřásáme hlavou a břichem a pohybujeme přitom vnitřním svalstvem. Pro všechny orgány je to výborný tělocvik.

19. Jak zabalit vánoční dárky

Poslední šance doma ještě uklidit, udělat nepečené cukroví a pořídit poslední dárky. Pokud nemáme dost fantazie a trpělivosti na balení dárků, koupíme dárkové krabice a tašky nebo si ty největší (není myšleno pouze rozměrově) dárky necháme zabalit. Ale nejosobnější je vlastnoruční balení dárků.

Kdy budou Vánoce a Silvestr, zavřené obchody | Finance.cz

20. Odřízněme se od okolního světa

Poslední páteční večer před vánočními svátky věnujeme jen a jen sobě, odpojíme se od okolního světa, vypneme mobil, tablet, počítač, televizi, rádio, zhasneme světla… doslova utlumíme svůj život. Stačí pouhá hodinka. Čeká nás pěkný frmol, tak musíme nabrat energii.

21. Vánoční stromeček

Pořídíme si vánoční stromeček odpovídající rozměrům stojánku, který máme doma. Ne všichni mají doma pilu a sekyru a pižlat kmen stromku nožem se moc nedá.

22. Čtvrtá adventní neděle

Štědrý den je na dohled na adventním věnci hoří i čtvrtá svíčka jménem Láska. A ve znamení lásky, přátelství, míru a naděje bychom měli prožít nejen poslední adventní neděli, ale i celé Vánoce. Kdo se Ježíška nemůže dočkat, může si zkrátit čas čekání výběrem vánočních pohádek a filmů ze svátečního programu FTV Prima. Tak šťastné a veselé! 

Vánoční stromek

Skočit na navigaciSkočit na vyhledáváníNejvětší německý vánoční strom v roce 2008 před frankfurtskou radnicí

Vánoční stromek, také vánoční strom či vánoční stromeček, je ozdobený strom, obvykle stálezelený jehličnan jako smrk pichlavý, smrk ztepilý, borovice černá nebo jedle kavkazská, který je jedním ze symbolů Vánoc. Tradice zdobení stromku pochází z území Baltu a Německa a původně byl ozdoben jablky, ořechy a jinými potravinami. V 18. století se přidala tradice zdobení svíčkami. V domácnostech se zdobí malé stromky, které mohou být také nahrazeny umělými stromky, zatímco ve městech se staví velké veřejné vánoční stromy v průběhu adventu.

Obsah

Historie[editovat | editovat zdroj]

První publikovaný obrázek vánočního stromku v knize od Hermanna Bokuma z roku 1836Kresba vánočního stromku dánského malíře Viggo Johansena z roku 1891

Zavěšování ozdob na větve je starý polský lidový zvyk, který se datuje od slovanských pohanských tradic.

Vánoční stromky měly ochranitelskou funkci. Jedna z prvních zpráv o ozdobeném osvětleném stromku v místnosti je v brémské kronice z roku 1570. Nejdříve bychom jej našli v cechovních a řemeslnických domech. Stromek se také někdy zavěšoval nad štědrovečerní stůl, ovšem špičkou dolů. Takže můžeme říci, že dnešní stromeček je moderní. Ozdobené větve rozdávali i koledníci (větvičky stálezeleného jmelí jsou s Vánoci spjaty od 18. století).

Tradice zdobení stromku, jak ji známe dnes, pochází z Livonska (dnešní Estonsko a Lotyšsko) a Německa. Do domovů začala pronikat v polovině 17. století. V 18. století se přidala tradice zdobení hořícími svíčkami, které byly po nástupu elektrifikace nahrazeny vánočním osvětlením. Dále se rozšířila tradice do světa v 19. století. Ujímá se nejprve ve protestanských městech, poté na venkově. Katolická církev dlouho odolávala tomuto protestantskému zvyku a vánoční strom stál poprvé ve Vatikánu až v roce 1982.

Podle některých zdrojů byla tradice zdobení stromku převzata německými obchodníky a městy z tradice, vzniklé buď v Lotyšské metropoli Rize v roce 1510, případně v Estonském Tallinnu v roce 1441. V obou případech prý šlo strom, ozdobený členy Bratrstva černohlavých. Bratrstvo, v němž se ve středověku sdružovali obchodníci německého původu, chtělo bohatému a vzkvétajícímu hanzovnímu městu Rize k zimnímu slunovratu věnovat strom, jenž se pak měl podle tradice nastojato na místě spálit, aby se zapudilo zlo. Jehličnan byl však příliš velký, takže plameny by ohrozily okolní domy. A tak zatímco kupci probírali, co s nespálitelnou jedlí, děti ji ozdobily slámou, jablky a nitěmi. Načančaný strom se obyvatelům Rigy zalíbil natolik, že se zrodila každoroční tradice, jež posléze dobyla svět. Konšelé z Tallinnu ovšem hájí prvenství svého města argumentem, že Bratrstvo černohlavých vztyčilo nazdobený strom před tallinnskou radnicí už v zimě 1441 – tedy o 69 let dříve.[1]

Ačkoliv mnozí představitelé katolické církve považovali zejména v průběhu 19. století zdobení stromů za pohanský zvyk, další verze vysvětlující vznik tradice zdobení vánočního stromu vychází právě z křesťanských kořenů: na svátek Adama a Evy, tedy 24. prosince, se před kostely od středověku konaly hry připomínající prvotní hřích a právě strom se zavěšenými jablky byl ústřední „rekvizitou“ těchto her.[2]

Živě rostoucí stromy jsou zdobeny i v současnosti – za nejvyšší vánoční živý strom je považován několik staletí starý eukalyptový strom, rostoucí ve Styx Valley v Tasmánii, měřící úctyhodných 84 m. Aktivisté z JaponskaAustrálie a Kanady se jej snažili zachránit před těžbou dřeva a na nějaký čas se stal jejich domovem, 17. prosince 2003 jej vánočně ozdobili více než 3000 solárními světly.[3]

Vánoční stromek v Česku[editovat | editovat zdroj]

Vánoční strom na Staroměstském náměstí v roce 2016Raný příklad veřejného vánočního stromu pro děti nezaměstnaných rodičů v Praze, 1931

Česku poprvé postavil vánoční stromek pro své přátele v roce 1812 ředitel pražského Stavovského divadla Jan Karel Liebich na svém libeňském zámečku Šilboch. Nový zvyk se však začal prosazovat jen pozvolna, a to až ve 40. letech 19. století v bohatých pražských měšťanských rodinách.

Na vánočních trzích se sice začaly prodávat z Německa dovezené umělé stromečky vyřezané z kartonu nebo tenkých prkének, ale kupující o ně nejevili příliš veliký zájem. Více se ujaly živé stromečky, smrčkyjedličky nebo májky ozdobené sladkým pečivemperníkem a především ovocem – jablky nebo hruškamimandlemi či rozinkami. Zřejmě roku 1860 se na stromečku v Čechách poprvé rozsvítily lojové svíčky.[4]

Do venkovských stavení pronikaly ozdobené vánoční stromečky ještě pomaleji. Až do první světové války bývala v mnoha domácnostech pouze ozdobená smrková nebo jedlová větev.

Lidé doma mívají obvykle borovicejedlesmrky nebo umělé stromky.

Na náměstí ve městech se často umísťují velké veřejné vánoční stromy. Poprvé byl strom republiky postaven na brněnském Náměstí svobody v roce 1924 spisovatelem Rudolfem Těsnohlídkem. Pohnula ho k tomu událost, kdy s přáteli nalezli v zimě, v roce 1919, v bílovickém lese, prochladlé děvčátko.[5] Tento prožitek ho zasáhl natolik, že se o Vánocích rozhodl vztyčit na náměstí strom, a pod ním uspořádat sbírku na pomoc všem opuštěným dětem.[6]

Jedním z nejslavnějších českých vánočních stromů byl 24 metrů vysoký smrk z Beskyd, který ozdobil o Vánocích 1999 vatikánské Svatopetrské náměstí. 31 metrů vysoký vánoční smrk na pražském Staroměstském náměstí v roce 2003 spadl a zranil čtyři lidi.[7] V Praze se každý rok umisťuje vánoční strom na Staroměstském náměstí, většinou jde o smrk vysoký od dvaceti do třiatřiceti metrů.[8]

Rovněž rozšířené je vánoční zdobení živě rostoucích stromů. Nejvyššími živě rostoucími vánočně ozdobenými stromy v Česku jsou smrk v Mladkově 30,57 m (k 1. 12. 2013)[9], smrk na Kvildě 26,5 m, smrk ve Valašské Bystřici 24,75 m, smrk ve Žďáru nad Sázavou 22,47 m a smrk v Postoloprtech 20,46 m.[10]

Vánoční stromek ve Spojených státech[editovat | editovat zdroj]

Tradice vánočních stromů v Bílém domě (USAWashington) sahá podle některých zdrojů do poloviny 19. století, podle jiných na jeho konec. O výzdobu se stará první dáma. Od roku 1961 bývá výzdoba stromku vždy nějak tematicky zaměřená.

40x vánoční cukroví

Cukroví milujeme stejně jako vy! Rohlíčky, hvězdičky, srdíčka, kuličky… Upečete letos osvědčené kousky a oprášíte léty prověřené receptury nebo se s námi pustíte do experimentů? Klasika na našich svátečních stolech rozhodně nesmí chybět, bez těch by Vánoce nebyli Vánocemi. Přesto, nebo právě proto, vsadíme nejen na tradici, ale i na originální a neotřelé kousky. Protože rovnováha musí být zachována i při pečení cukroví. Letošních vánočních příprav už se nemůžeme dočkat. Naše cukroví totiž fakt stojí za to! 

Medvídci s mandlemi

Likérové pralinky s datlemi a rozinkami

Plněné švestky v čokoládě

Radčino linecké cukroví

Ořechovo-čokoládové řezy

Janiččiny křupavé vanilkové rohlíčky

Plněné karamelové bochánky

Kávové košíčky s minipusinkami

Linecká kolečka

Perníčky

Florentinské cukroví

Perníkové stromečky

Čokoládové dortíčky

Karamelové košíčky

Babiččiny trojhránky

Dvoubarevné pracny

Makovo-kokosový šnek a kuličky

Opilý perník

Mandlové hříbky

Citronovomandlová kolečka

Vanilkové rohlíčky

Oříškové vločky

Malinové makronky

Išelské karty

Florentinky

Skořicoví sněhuláci

Mušličky s ořechovou náplní

Marcipánové kuličky

Čertíci

Maruščiny suchárky

Daniny rohlíčky Touha

Milčiny macešky

Nikolina nepečená roláda

Pavliny žloutkové čtverečky

Zuzčiny medové řezy

Stániny čedarové sušenky

Darinčino vinné cukroví

Šárčiny pařížské rohlíčky

Plněný perník

Karamelové oválky

Vánoce

Mobilni aplikace

Užíváte léky na snížení cholesterolu? Tohle byste měli vědět!

Pevné a zdravé žíly MUDr. Hana Tichá  30.8.2020Léky na snížení cholesterolu v krvi ze skupiny statinů patří celosvětově k těm z nejvíce předepisovaných

Léky na snížení cholesterolu v krvi ze skupiny statinů patří celosvětově k těm z nejvíce předepisovaných. Jejich užívání totiž představuje nejúčinnější způsob snížení hladiny cholesterolu, a je tedy základním prvkem prevence srdečně-cévních onemocnění a jejich komplikací. Na druhou stranu ale může být léčba statiny provázena nepříjemnými nežádoucími účinky. Naštěstí existuje možnost, jak je omezit a léčbu statiny a s ní spojené přínosy pro zdraví srdce a cév zachovat.

http://www.virtualnilekar.eu

Statiny užívají miliony lidí

Statiny patří u nás i po celém světě k jedněm z nejvíce předepisovaných léků. Dle dostupných studií činil například v USA koncem roku 2013 roční předpis statinů více než 200 milionů, což představovalo téměř 80% nárůst předpisu těchto léků oproti předchozím deseti letům. Bezpečnost léčby statiny je tak daná lety i vysokými počty pacientů, kteří je užívají. Statiny průkazně snižují riziko srdečně-cévních onemocnění, která v současné době v civilizovaných zemích představují nejčastější příčiny úmrtí. 

Nežádoucí účinky statinů – nejčastější důvod k přerušení léčby

Přes nesporné přínosy statinů na zdraví srdce a cév patří k jejich hlavním nevýhodám poměrně častý výskyt svalových nežádoucích účinků. Podle různých odborných studií a praktických zkušeností se svalové obtíže v určité formě vyskytnou až u 20 % pacientů užívajících statiny a jsou nejčastější příčinou jejich vysazení. 

Svalové obtíže spojené s užíváním statinů se projevují jako:

 • zvýšená citlivost svalů,
 • křeče,
 • ztuhlost,
 • svalová bolest,
 • slabost,
 • typické jsou symetrické bolesti stehen, hýždí, lýtek, zad,
 • obtíže nastupují obvykle 2–6 týdnů po zahájení léčby, případně navýšení dávky či přidání jiného léku, který může potenciálně zvýšit účinek statinů (např. některých antibiotik, antidepresiv, léků užívaných při srdečních arytmiích, warfarinu, ale také grapefruitové šťávy aj.).

Hyperglykémie je nepřítel

Komplikace
Publikováno: 2010-08-23 Přečteno: 68022VytisknoutMáte-li dosud neléčenou cukrovku, znamená to, že ve vaší krvi jsou zvýšené hladiny cukru. Tento stav zvýšené hladiny cukru v krvi se nazývá hyperglykémie a je pro lidské tělo nepřirozený a nežádoucí. Léčba cukrovky je proto postavena tak, aby škodlivé vysoké hodnoty cukru v krvi snižovala na normální úroveň. Někdy se přesto stane, že se hyperglykémie u léčeného pacienta znovu objeví. Příčiny mohou být různé a je třeba je znát.

Časté příčiny hyperglykémie:

1. neúčinná léčba cukrovky (na vině může být pacient, když neužívá doporučované léky nebo porušuje dietu, nebo lékař, který naordinuje nevhodnou či nedostatečnou léčbu)
2. nedodržování dietních a režimových opatření pacientem (dieta je zásadní a nenahraditelnou součástí léčby)
3. relativní nedostatek inzulinu (dochází k němu nejčastěji u pacienta s diagnózou diabetes mellitus 1.typu, a to např. při porušené aplikaci inzulinu inzulinovým perem nebo pumpou)
4. nerozpoznaná, dosud nediagnostikovaná a tudíž neléčená cukrovka
5. dekompenzace (zhoršení stavu) u jinak dobře léčené cukrovky (zhoršení může nastat z různých důvodů, např. vlivem stresu, vlivem horečnatého onemocnění, virózy nebo jiné infekce, důvodem může být také užívání dalších léků, které zvyšují hladiny krevního cukru, např. kortikoidů)

Jaké jsou normální hodnoty glykémie a které už znamenají cukrovku?

Odborníci, sdružení do České diabetologické společnosti (www.diab.cz), udávají normální hodnotu glykémie (tedy glukózy v plazmě žilní krve) do 5,6 mmol/l (milimolů na litr), zvýšená hodnota je 5,6 – 7,0 mmol/l, při hodnotách nad 7,0 mmol/l se jedná o diabetes mellitus (cukrovku). Ovšem pozor, toto měření je nutno opakovat minimálně dvakrát a v různých časových intervalech. Tedy všechny hodnoty nad 5,6 mmol/l nalačno lze považovat za zvýšení glykémie. Hyperglykémie dosahující hodnot nad 15 – 20 mmol/l je nutno řešit neodkladně.

DIALEKARNA.CZ je specializovaný obchod zaměřený na potřeby a pomůcky pro diabetiky. Na jednom místě je možné pohodlně nakoupit vše potřebné pro léčbu diabetu a produkty pro zdraví. Široký sortiment od glukometrů, testovacích proužků, inzulinových per, přes potraviny, vitamíny, přípravky na péči o nohy a kosmetiku, až po pouzdra a brašny, knihy nebo časopisy. Nechybí ani rehabilitační pomůcky, tlakoměry či váhy a nyní i vše potřebné pro boj s covid-19.

https://ehub.cz/system/scripts/click.php?a_aid=a10e041f&a_bid=d90f8294

Proč je hyperglykémie nebezpečná a co způsobuje?

Hyperglykémie je stav, který způsobuje nežádoucí cévní změny v organizmu. Tyto změny jsou buď mikroangiopatické (dochází k poškození drobných cév s následkem postižení očí, nervů nebo ledvin) nebo makroangiopatické (poškozeny jsou větší cévy a postupně dochází k narušení krevního zásobení různých orgánů). Následkem poškození větších cév vznikají tzv. kardiovaskulární (srdečněcévní) choroby, jako je mozková mrtvice (neboli cévní mozková příhoda, nověji pak nazývaná jako ischemická choroba centrálního nervového systému), ischemická choroba srdeční (často se srdečním infarktem) a ischemická choroba dolních končetin.
Je prokázáno, že u pacientů s diabetem 2.typu vzrůstá riziko kardiovaskulárních chorob dvou až čtyřnásobně oproti nediabetické populaci. Na vině jsou změny na větších cévách způsobené právě hyperglykémií. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) stoupá tedy úmrtnost i onemocnění ischemickou chorobou srdeční u mužů i žen s cukrovkou. Výše uvedené změny postihují muže i ženy s diabetem stejnou měrou, vznikají už v mladším věku, a to rychleji než u nediabetiků. Postihují nejen velké cévy , ale i menší cévy po celém těle. Podrobněji se o ischemické chorobě o a makroangiopatických změnách dočtete ve článku „Cukrovka zvyšuje riziko infarktu a mrtvice. Jak se bránit?“
Bylo prokázáno, že hyperglykémie je jednoznačně nezávislým rizikovým faktorem úmrtnosti na srdečněcévní onemocnění.

Jak tedy můžeme hyperglykémii zabránit? Vždy záleží na přístupu samotného pacienta i jeho
ošetřujícího lékaře. Co tedy mohou společně udělat?

Pokud má být léčba hyperglykémie účinná:

1) musí být komplexní a rozumně vedená
2) musí zachovávat individuální přístup k pacientovi (každý člověk je jedinečný)
3) musí dosáhnout cílových hodnot glykémie (cukru v krvi) a udržet je trvale
4) musí se odstranit nebo alespoň snížit všechny ovlivnitelné rizikové faktory
5) musí se dosáhnout cílových hodnot glykémie nalačno, po jídle, tzv. glykovaného hemoglobinu, a to při minimalizování nebo chybění hypoglykémií (příliš nízké hladině krevního cukru)
6) musí dojít ke snížení nadváhy nebo obezity
7) pacient musí dodržovat dietní opatření a pravidelnou vhodnou pohybovou aktivitu
8) pacient musí přestat kouřit
9) musí být dosaženo cílových hodnot krevního tlaku a hodnot všech krevních tuků -celkového cholesterolu, trigliceridů, HDL a LDL cholesterolu
5) pacient musí pravidelně užívat doporučované léky
6) musí být navozena aktivní plnohodnotná spolupráce pacienta a jeho odborného lékaře, která zahrnuje pravidelné kontroly (dosažení cílových hodnot glykémie a glykovaného hemoglobinu, krevního tlaku, tělesné hmotnosti, laboratorních ukazatelů,  správné využití možnosti selfmonitoringu – sebesledování pacienta).

Závěr

Toxický vliv hyperglykémie na cévní stěnu se rozvíjí postupně a tato fakta jsou známa z klinické zkušenosti již řadu let. Skutečnost, že trvale těsná kompenzace (udržení nemoci ve správných mezích) má kladný vliv na riziko kardivaskulárních komplikací, je jednoznačná. V našem těle pravděpodobně existuje tzv.“glykemická paměť“. Znamená to, že se v organizmu projeví trvale těsná kompenzace nebo naopak negativní vliv vysoké glykémie, a to s určitým časovým odstupem (tělo si pamatuje svou historii hodnot cukru v krvi a podle toho se chová – ke komplikacím buď dojde nebo nedojde). Z tohoto faktu tedy vyplývá výhoda pro pacienty, kteří mají cukrovku krátce a kteří byli intenzivně léčeni od začátku zjištění choroby. Moderní medicína si už dnes na podkladě řady klinických studií uvědomuje, že důsledná léčba cukrovky v jejích začátcích (tedy když pacient ještě nemá žádné komplikace a cítí se dobře) zásadním způsobem ovlivňuje budoucí vyhlídky nemocného.

Možná nyní máte pocit, že léčebných zásad je mnoho a jsou příliš náročné (a pro vás tedy z oblasti science fiction), ale mohu vás plně ubezpečit, že ve své klinické praxi mám mnoho pacientů, kterým se podařilo přiblížit se cílovým hodnotám nebo jich zcela dosáhnout, a co více, trvale je udržet. Nebylo to samozřejmě zadarmo, ale za cenu oboustranného úsilí, jejich i mého. Ale co skutečně cenného je v životě zadarmo? Každý z nás má rezervy a vždy je co vylepšovat, proto neváhejte a začněte hned teď!

DIALEKARNA.CZ je specializovaný obchod zaměřený na potřeby a pomůcky pro diabetiky. Na jednom místě je možné pohodlně nakoupit vše potřebné pro léčbu diabetu a produkty pro zdraví. Široký sortiment od glukometrů, testovacích proužků, inzulinových per, přes potraviny, vitamíny, přípravky na péči o nohy a kosmetiku, až po pouzdra a brašny, knihy nebo časopisy. Nechybí ani rehabilitační pomůcky, tlakoměry či váhy a nyní i vše potřebné pro boj s covid-19.

https://ehub.cz/system/scripts/click.php?a_aid=a10e041f&a_bid=d90f8294

Cukrovka může překvapit i vás. Dejte si pozor na její příznaky

Počet nemocných s diagnózou cukrovky je stále vyšší. Poradíme vám, podle jakých příznaků můžete tuto zákeřnou nemoc odhalit a jak s ní bojovat.

Datum 27.6. může každý desátý Čech oslavit jako svůj svátek. Toto datum bylo vyhlášeno jako Mezinárodní den diabetiků a počet pacientů s cukrovkou nebo lidí, kteří diabetes mají, ale ještě o tom neví, překračuje v naší populaci hranici jednoho milionu obyvatel.

Cukrovka – diabetes mellitus – ohrožuje každého z nás. Podle statistických údajů (Ústav zdravotnických a statistických informací ČR, 2010) je v ČR registrováno více než 800000 pacientů s diagnózou cukrovky a dalších 300000 lidí má diabetes v počátečním stádiu a zatím o své nemoci neví. Každý rok se počet pacientů, u kterých byla cukrovka zjištěna, rozroste o 20 – 30 tisíc.

Přibližně 92 % pacientů trpí diabetem mellitem 2. typu (objevuje se až ve zralém věku jako důsledek určité genetické predispozice kombinované s nezdravým životním stylem – nadváhou, obezitou, nedostatkem pohybu, kouřením) a produkce inzulinu je u nich snížena nebo mají tzv. sníženou citlivost tkání na inzulin. Zbývajících 8 % pacientů trpí diabetem mellitem 1. typu (tento typ diabetu se objevuje v dětství, typickým znakem je nulová produkce inzulinu ve slinivce břišní, pacienti jsou doživotně závislí na aplikaci inzulinu).

http://www.virtualnilekar.eu

Cukrovka je tichý zabiják

Cukrovka je celkem zákeřná nemoc, protože na začátku nemá žádné bolestivé příznaky. Obvykle je udáváno, že od doby vzniku diabetu 2. typu do doby jeho odhalení a léčby uplyne okolo 8 – 10 let. Diabetes mellitus 2. typu vzniká pozvolna, vyvíjejí se zejména u osob s vyjádřenými rizikovými faktory (nadváha, vysoký cholesterol, nedostatek pohybu, kouření). Neléčená cukrovka zabíjí nebo způsobuje těžká poškození nejdůležitějších orgánů, která pak vedou k závažným komplikacím např. postižení velkých cév (v srdci, mozku, cévách dolních končetin) a malých cév (postižení se pak projeví na snížené funkci ledvin, očí a nervů). Takové komplikace se v průběhu onemocnění objeví u každého čtvrtého diabetika.

ČTĚTE TAKÉ:

Diabetik a letní dovolená: Na co dát největší pozor (Doma.cz)Diabetická dieta: co vše o ní musíte vědět (Doma.cz)

Čím dříve se podaří diabetes mellitus odhalit, tím menší jsou komplikace v její léčbě a zároveň se snižuje riziko dalších závažných onemocnění. Ve vlastním zájmu byste měli věnovat pozornost příznakům diabetu a pokud se u vás objeví, měli byste navštívit lékaře s žádostí o vyšetření a stanovení hladina krevního cukru (glykemie).

Příznaky u diabetes 1.typu:
Diabetici 1. typu neprodukují žádný inzulin. Začátek onemocnění probíhá většinou náhle a může být dost dramatický. Provází ho prudký váhový úbytek, velká žízeň a časté močení, někdy i velké nechutenství nebo naopak „vlčí hlad“, zvracení, bolesti břicha nebo i porucha vědomí až bezvědomí. Tento typ diabetu nejčastěji postihuje děti a dospívající.

Příznaky u diabetes 2.typu:
Jedná se převážně o onemocnění středního a vyššího věku (vzniká často po 40. roce života). Začátek diabetu 2.typu je často nenápadný a někdy se zjistí až při rozvoji diabetických komplikacích, např. při selhání ledvin, poruchách zraku nebo vředech na nohou. Vedle typických příznaků vysokého krevního cukru, jako je žízeň, časté močení a hubnutí, mohou být příznaky diabetu 2. typu i velká únavnost, opakované infekce, zejména plísňové, doprovázené svěděním, špatné hojení ran apod.

Kdo je nejvíc ohrožen:
V 56 procentech případů jsou mezi pacienty s diabetem zastoupeny ženy, ve 44 procentech muži. Z hlediska věku jsou málo ohroženi lidé do 40 let (1-2 procenta), s přibývajícím věkem pak riziko výrazně roste. U mužů zejména v rozmezí 45-59 let (11-16 procent) , u žen v rozmezí 55-79 let (10-16 procent)

 

Co by rozhodně měli diabetici vyřadit ze svého jídelníčku a co naopak zařadit
Diabetická dieta je zaměřena hlavně na redukci obsahu jednoduchých cukrů v potravinách. Nejčastěji omezujeme přísun ovoce a výrobků z bílé mouky, které je obsahují ve vysokém množství. Zeleninu neomezujeme, protože je hlavně zdrojem vlákniny. Snažíme se omezit hlavně bílé pečivo (rohlíky, housky), jíšku a sladkosti. Doporučujeme hlavně celozrnné výrobky. Nejsou vhodné uzeniny, dieta by měla obsahovat libové maso a dostatečné množství ryb. Velmi důležitý je i pitný režim, vhodné jsou voda, čaje, minerálky, ředěné džusy, stran alkoholu je doporučujeme konzultaci lékaře.


Jaká je ideální úprava potravin (vaření v páře,dušení…)
Technologie úpravy potravin je vcelku důležitá, doporučena je příprava s použitím minimálního množství tuku, vhodné je dušení, vaření či příprava v páře. Vše má za cíl snížit hlavně obsah tuku v potravinách. Těstoviny připravujeme ideálně stylem „al dente“, rýži nerozvařujeme. K přípravě pokrmů lze užít jiné typy mouky než pšeničnou. Důraz klademe na rychlou úpravu potravin, některé nevhodné postupy totiž dokáží zvýšit glykemický index jinak doporučovaných potravin. Při využití umělých sladidel je nutno kontrolovat zda jsou určeny pro přípravu teplých či studených pokrmů.

Jaký je rozdíl mezi jídelníčkem diabetika 1. a 2. typu
Diabetik 1. typu potřebuje pravidelnost v dietním režimu z důvodů pokrytí terapie inzulinem, je u něj doporučováno 6 jídel denně, zvláště u dětí je kladen důraz na vyváženou stravu se zastoupením cukrů, bílkovin i tuků. Většina pacientů s diabetem 2. typu trpí nadváhou či obezitou, proto je jejich dieta cílená i na redukci hmotnosti. Znovu je doporučena vyvážená strava s dostatkem zeleniny, vlákniny a vitaminů. Pravidelné rozestupy mezi jídly pomáhají lépe redukovat hmotnost.


Všeobecně nelze z jídelníčku diabetika sacharidy vyřadit („já nesladím“), nicméně lze optimalizovat jejich typ zvláště cílit na rozvětvené cukry.

Jak se má diabetik orientovat při nákupu potravin
Při správném postupu lze k přípravě diety použít běžně dostupné kvalitní potraviny: libové maso, šunka, sýry do 30%tuku, margarin, nízkotučný tvaroh, ovoce, zelenina, luštěniny. Lze využít i „alternativních“ potravin: žitná či kukuřičná mouka, pohanka, jáhly, sója. V dochucovadlech omezujeme hlavně sladký kečup, lepší je připravit si ho doma. Na trhu je velký výběr umělých sladidel, alternativou je např. stevia. Umělá sladidla jsou zakázána v těhotenství. Při nákupu je vhodné vždy přečíst etiketu s obsahem cukru a tuku v potravinách. Vejce nejsou hrozba, nicméně střídmost je na místě. Sladkosti je nutno zhodnotit hlavně s ohledem na obsah tuku, lepší jsou oplatky než plněné sušenky.

Při přípravě článku byly použity materiály ÚZSI, České diabetologické společnosti a Centra diabetologie. Na otázky redakce odpovídala MUDr. Michala Pelikánová, diabetolog Canadian Medical Care.

Diabetici, pozor. Mění se váš nárok na glukometr i diagnostické proužky

12.11.2019

Máte cukrovku? Pak se připravte na změny, jež se týkají glukoměrů a diagnostických proužků, které nejspíš používáte. Od začátku prosince se mění nároky pacientů na jejich proplácení zdravotními pojišťovnami. Záležet bude na závažnosti vaší nemoci.

To, na co má diabetik od zdravotní pojišťovny nárok, se řídí tím, jak silná je jeho cukrovka, a tím, kdo předpis vystavuje. Bylo tak tomu dosud a bude tomu i nadále, jen se trochu mění pravidla.

DIALEKARNA.CZ je specializovaný obchod zaměřený na potřeby a pomůcky pro diabetiky. Na jednom místě je možné pohodlně nakoupit vše potřebné pro léčbu diabetu a produkty pro zdraví. Široký sortiment od glukometrů, testovacích proužků, inzulinových per, přes potraviny, vitamíny, přípravky na péči o nohy a kosmetiku, až po pouzdra a brašny, knihy nebo časopisy. Nechybí ani rehabilitační pomůcky, tlakoměry či váhy a nyní i vše potřebné pro boj s covid-19.

https://ehub.cz/system/scripts/click.php?a_aid=a10e041f&a_bid=d90f8294

Glukometry pro slabé cukrovkáře? Jen u lékaře

U zdravotnických prostředků pro diabetiky nastávají od 1. prosince změny ohledně jejich předepisování, schvalování a úhrad z veřejného zdravotního pojištění. Stručně řečeno: glukometr může pacientovi předepsat diabetolog, diagnostické proužky na stanovení glukózy v krvi diabetolog nebo nově u pacientů léčených perorálními antidiabetiky i praktický lékař. Mění se také rozsah toho, na co mají diabetici nárok.

Máte-li tu „slabší“ cukrovku, tedy diabetes 2. typu, který je ve stabilizovaném stavu a nemá žádné větší komplikace, býváte běžně jen v péči praktického lékaře. Takový pacient nepotřebuje průběžnou kontrolu hladiny glukózy v krvi, takže nepotřebuje mít k dispozici glukometr. Praktický lékař u něj může sledovat kompenzaci cukrovky pomocí vyšetření přímo v ordinaci a stejně tak mu může sám orientačně glukometrem vyšetřit aktuální hladinu cukru v krvi.

Silným diabetikům pomůže pojišťovna

Silnějším cukrovkářům, to jsou například ti, co používají inzulinová pera nebo pumpy, ovšem už zdravotní pojišťovny na glukometry přispívají. Dosud tento poukaz musel vystavit diabetolog a musel ho navíc schválit revizní lékař pojišťovny. To už od prosince není nutné, průkaz předepíše diabetolog a souhlas revizního lékaře není nutný.

Nejjednodušší glukometr je ze zdravotního pojištění hrazen do výše 500 korun, v množství jeden kus za šest let. Pro další typy glukometrů (např. glukometry ke stanovení ketolátek, glukometry s hlasovým výstupem, glukometry s integrovaným kalkulátorem a komunikací s chytrým zařízením) platí stejný množstevní limit, ovšem s úhradou 1 000 korun.

Nároky na diagnostické proužky

Mění se i nároky na tzv. diagnostické proužky. I tady platí, že jde o míru onemocnění. „Diagnostické proužky pojišťovna hradí v množství, které záleží na závažnosti zdravotního stavu,“ uvedl mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Vlastimil Sršeň.

Pomocí těchto proužků si diabetici zjišťují aktuální hladinu cukru v krvi. Pokud máte cukrovku slabší a užíváte na ni pouze prášky, bude vám moci proužky předepsat i praktický lékař (anebo diabetolog), ale jen do výše 100 kusů za rok. „Vše se samozřejmě vykazuje na číslo pojištěnce, takže pacient nemá nárok dostat poukaz na 100 kusů proužků od praktického lékaře a na dalších 100 kusů od diabetologa,“ doplnil mluvčí.

Ve všech ostatních případech proužky předepisuje diabetolog. Ale i tady se rozlišuje závažnost stavu a druh léčby. „Pacientům léčeným injekčními neinzulinovými antidiabetiky nebo inzulinem do dvou dávek denně nebo s nediabetickou hypoglykemií je hrazeno množství 400 kusů za rok,“ vysvětlil Vlastimil Sršeň.

Pokud užíváte inzulinovou pumpu nebo inzulinové pero, máte ročně nárok dokonce na 1 500 kusů proužků hrazených pojišťovnou. Ještě vstřícnější jsou od prosince pravidla pro dětské diabetiky (do 18 let) a pro těhotné diabetičky. Těm pojišťovny proplatí až 2 500 kusů proužků za rok.

Pokud by vám diagnostické proužky nestačily, můžete si je například u VZP nechat proplatit z prostředků fondu prevence. Vyplatí se tedy obrátit na svou konkrétní pojišťovnu a informovat se, jestli vám podobně nepřispívá.

Máte-li podezření, že se diabetes týká i vás, najděte si náš článek Otestujte si cukrovku. Zachráníte si tak možná zrak, končetiny nebo život.

Diabetici mohou díky léčbě plnohodnotně žít

Endokrinologickou a diabetologickou ambulanci dětského oddělení v Nemocnici Břeclav vede již dlouhá léta MUDr. Stanislava Hyčková, která se zabývá výskytem a léčbou diabetes (lidově cukrovky) u pacientů od narození až po dosažení plnoletosti. Počet dětských diabetiků se podle lékařských statistik v České republice za posledních 20 let zvýšil desetkrát. Postiženo je touto nemocí v průměru jedno dítě z pěti set a celostátně je jich evidováno kolem dvou a půl tisíce. To jsou dost alarmující čísla. A na toto téma poskytla MUDr. Sta-nislava Hyčková následující rozhovor. 

Paní doktorko, jak dlouho se problematikou výskytu a léčby cukrovky u dětí zabýváte, v jakém věkovém rozmezí jsou ve vaší péči dětští pacienti a kolik jich máte ve své ambulanci v evidenci? 
„Od roku 1975 pracuji na dětském oddělení, zpočátku jsme sledovali děti od jejich narození do patnácti let. Sledovala jsem diabetické děti již od počátku a touto problematikou se zabývala. I když nově diagnostikova-ných diabetiků  v té době ročně prošlo na oddělení kolem pěti a stav narůstal celkem nevýznamně. Postupně se však nárůst zvyšoval a rozšířila se péče od novorozenců do nedovršených devatenácti let. Odbornou am-bulanci pro endokrinologické a diabetologické pacienty vedu více než dvě desetiletí. Narůst se předpokládal mnohem vyšší, ale incidence se mírně snížila, příčina je neznámá. Nyní mám v péči průměrně kolem 45-50 pacientů, jejich počet závisí na počtu nově diagnostikovaných za rok, což je pět až osm pacientů, a počtu posléze předaných do péče diabetologa pro dospělé.“

Můžete tedy potvrdit statistická čísla, která hovoří o stále narůstajícím počtu dětí trpících one-mocněním cukrovkou? 
„Ano, počet mladých lidí trpících tímto onemocněním  skutečně narůstá, avšak ne takovým tempem, jak se před dvaceti lety předpokládalo. Ale i tak je počet dětí trpících diabetem vysoký.“

Jak zjistíte,  že dítě je postiženo cukrovkou a zjednodušeně řečeno, o jaké onemocnění se vlastně jedná? 
„Diabetes u dětí je zatím převážně diabetes mellitus 1. typu. Diabetes neboli cukrovka je onemocnění, kdy tělo neumí hospodařit s glukosou (cukrem). Jedná se o poruchu ostrůvků, které se nachází ve slinivce břišní a které produkují insulin, který je nutný k tomu aby byl cukr z krevního řečiště  jako zdroj energie  dopraven do buněk. Aby se toto onemocnění projevilo, musí se dítě narodit s určitou vlohou a teprve spouštěcí me-chanismy ( stres, určitý nepříznivý vliv vnějšího prostředí a s největší pravděpodobností nějaký virus) toto onemocnění spustí. Tato vloha se dědí od obou rodičů a vůbec nezáleží na tom, zda se u někoho z příbuz-ných vyskytuje. Nezáleží také na tom, zda je dítě hubené nebo obézní.“ 

Jaký je u dětí průběh a léčba tohoto onemocnění, a je tato nemoc plně vyléčitelná? Pokud ne, dá se dnes již průběh nemoci natolik zvládnout, že takto postižení lidé mohou žít plnohodnotný život? 
„Toto onemocnění se u  dítěte projeví většinou po nějaké viróze, někdy se ani nezaregistruje. Protože klesne produkce insulinu, zvýší se hladina cukru a tím se velice laicky řečeno projeví všechny příznaky. Objeví se žízeň, takže dítě nadměrně pije, stále více močí i v noci, menší děti se mohou začít pomočovat, jsou slabé, unavené, ubývají na váze. Všechny tyto příznaky upoutají pozornost při vyšetření, u dětského lékaře se zjistí cukr v moči, někdy i aceton, dle vážnosti stavu, a vysoká hladina cukru v krvi. Další léčba spočívá v nasazení insulinu, již za hospitalizace na dětském oddělení a doplnění ztrát vody a dalších důležitých prvků. Pokud se tyto příznaky neodhalí nebo podcení, pokračuje  tento stav velmi rychle až do ztráty vědomí a i možnou  smrtí. 
Léčba, jak jsem již naznačila, kromě podávání insulinu, spočívá v pravidelné životosprávě, stravě, která musí obsahovat cukry, tuky, bílkoviny, vitamíny jako u zdravých dětí, ale cukry se musí počítat  na výměnné jed-notky a brát i ohled na tuky. Strava je rozdělena  denně do tří velkých jídel, snídaně, oběd a večeře a před každým jídlem se aplikuje rychlý insulin, dále dopolední a odpolední svačina a malá druhá večeře. Před spa-ním se aplikuje pomalý insulin, který hlídá hladinu cukru během 12-24 hodin, dle typu insulinu. Děti i rodiče jsou edukovaní, jsou vybaveni pery k aplikaci insulinu a glukometry, což jsou přístroje, které velmi rychle ukáží hladinu cukru (glykemii) v krvi. Rodiče i děti jsou poučeni o rozmezí hodnot, ve kterých se musí pohy-bovat. Velmi důležitý je také pohyb. Dítě je propuštěno do domácího prostředí tehdy, kdy je po zdravotní stránce stabilizováno a kdy je i s rodiči schopno si sestavit jídelníček, aplikovat insulin a měřit si hladinu cuk-ru glukometrem. Dále již probíhají pravidelné kontroly v diabetologické ambulanci, zpočátku častější, po-stupně dle stavu jednou za měsíc až dva. Při správném dodržování doporučených pravidel, žije dítě plnohodnotný život, může sportovat a zařadit se zcela  mezi své vrstevníky. Onemocnění diabetes mellitus je onemocnění trvalé, nelze je zcela vyléčit, ale účinně léčit ano. Možností léčby neustále přibývá, pokrok za posledních 40 let z mých zkušeností je obrovský. Další možností léčby jsou i insulinové pumpy, které dávkují lék kontinuálně, ale stále se nejedná o uzavřený okruh, takže spolupráce pacienta s pumpou je stále  nutná. Situaci by mohlo změnit větší rozšíření metody trvalého monitorování glykemií ve spojení s insulinovou pumpou. Tato metoda by mohla v budoucnu podle mého názoru nejen zlepšit glykémie, ale také zvýšit kvalitu života a osobní spokojenost pacienta.“

Čím si vysvětlujete nárůst této nemoci u dětské populace, nesouvisí to třeba v současné době s životním stylem? 
„Na tuto otázku nelze dostatečně přesně odpovědět, protože zde hraje velkou roli genetika, imunitní systém dokonce i zeměpisná šířka, protože jsou oblasti,kde se diabetes 1. typu téměř nevyskytuje a naopak oblasti, kde je nárůst stále vyšší, např. severské země. Výzkum se zaměřuje na prevenci tohoto onemocnění a dále na průkaz určitých virů, které s manifestací nemoci souvisí. U diabetu 2. typu samozřejmě hraje roli styl života, u diabetu 1. typu to až tak jednoznačné není. 
Pravdou ale je, že počet diabetických dětí stále narůstá, ale na druhé straně léčba je stále dokonalejší, monitorování, dispenzarizace,takže pozdních komplikací by mělo ubývat a kvalita  života se zlepšovat. 

Diabetes mellitus

Diabetes mellitus (zkratka DM), česky úplavice cukrová, krátce cukrovka, je souhrnný název pro skupinu závažných autoimunitních chronických onemocnění, která se projevují poruchou metabolismu sacharidů. Rozlišují se dva základní typy: diabetes I. typu a diabetes II. typu, které vznikají důsledkem absolutního nebo relativního nedostatku inzulinu. Obě dvě nemoci mají podobné příznaky, ale odlišné příčiny vzniku. V prvotních stadiích diabetu I. typu jsou ničeny buňky slinivky břišní, které produkují hormon inzulin, vlastním imunitním systémem. Proto se řadí mezi autoimunitní choroby. Diabetes II. typu je způsoben sníženou citlivostí tkání vlastního těla k inzulinu.

Následky cukrovky se řeší inzulinem, což je hormon bílkovinné povahy, který umožňuje glukóze obsažené v krvi vstup do buněk. V buňkách je glukóza štěpena na jednodušší látky, přičemž se uvolňuje energie. Proto je hlavním projevem diabetu zvýšená koncentrace glukózy v krvi a nedostatek energie (z toho však nevyplývá, že by diabetik měl neustále zvýšenou glykemii). Zvýšená hodnota glykémie v krvi se označuje jako hyperglykémie a její hodnota je nad 5,6 mmol/l. Snížená hodnota glykémie se nazývá hypoglykémie a její hodnota je pod 3,6 mmol/l. Normální hodnota glykémie se pohybuje mezi 3,6-5,6 mmol/l.

Budoucnost léčby cukrovky? Výzkum směřuje k implantování ‚chytrých ...

Cukrovka (diabetes)

Jedná se o poruchu metabolismu cukrů, kdy organismus není schopen udržet koncentraci cukru v krvi v normálních mezích. Tělo má málo inzulínu, který má za úkol hladinu cukru snižovat. Cukrovku dělíme na diabetes 1. a 2. typu.Léčba cukrovkyV těhotenstvíNejnovější články

Diabetes 1. typu vzniká, když slinivka břišní nevyrábí vůbec žádný inzulin, který je nutný pro přesun glukózy do buněk. Jedná se o autoimunitní onemocnění, kdy jsou buňky pankreatických ostrůvků (kde je normálně inzulin produkován) zničeny protilátkami, které tělo vyrábí. Inzulin je pak nutno dodávat uměle.

http://www.virtualnilekar.eu

Diabetes 2. typu je častější, objevuje se u dospělých, a to hlavně u obézních lidí. Velice často patří do takzvaného metabolického syndromu, kdy je nemocný ještě navíc postižen poruchou metabolismu tuků, aterosklerózouobezitouvysokým krevním tlakem.

Postihuje

muži ženy děti

Projevuje se

Příznaky cukrovky

Diabetes 1. typu se objevuje v mládí. Jako první příznak se může objevit kóma s poruchou vědomí, dále jsou mezi příznaky řazeny podrážděnost, zvracení, slabost, pohublost, častá žízeň a časté močení, potřeba pít i v noci a noční pomočování. Potíže nemusejí být dlouho odhaleny. Pacient může působit unaveně, ztrácí chuť k jídlu, přičemž chuť pít stále zůstává. Může si stěžovat na bolesti břicha, pocity na zvracení, může být dušný.

Příznaky diabetu 2. typu mohou být snížené vnímání sladké chuti, zamlžené vidění, velká žízeň, únava, pomalé hojení ran, bolesti a mravenčení chodidel, infekce na kůži, únava, ztráta ochlupení na nohou, žluté hrbolky po těle a mohou se objevit i příznaky podobné chřipce. Pokud se cukrovka dostane do pokročilejšího stádia, mohou se objevit i poruchy řeči, zraku a koordinace, ochrnutí, halucinace a záchvaty paniky.

Abbott Laboratories: diabetici budou mít svůj „iPhone ...

Léčba cukrovky

Pro diabetes 1. typu je důležité dodávat pravidelně inzulin do těla injekcemi, a to 3krát až 6krát denně. Dále si musí diabetik pravidelně měřit hodnotu cukru v krvi pomocí glukometru. Diabetik musí dodržovat pravidelný příjem potravy o malém množství, nikdy nesmí dlouho hladovět ani provádět příliš náročnou činnost.

Pro diabetes 2. typu je nejdůležitější dieta, která spočívá v nižším počtu kalorií, větším přísunu vlákniny a pohybu kvůli snížení hmotnosti. Dietním režimem lze diabetes 2. typu udržet pod kontrolou bez nutnosti dodávek inzulinu. Pokud se tímto způsobem nepodaří udržet nízkou hladinu cukru v krvi, zahajuje se také léčba inzulinem.

Léky

U diabetu 2. typu se využívají se perorální antidiabetika, u diabetu závislého na inzulinu je volbou léčby inzulin.

Zdravotní pomůcky pro diabetiky

Příspěvek na prevenci zhoršení onemocnění diabetes mellitus do celkové výše 1 000 Kč můžete využít na jednu nebo více pomůcek/služeb v rámci tohoto programu:

 • na dezinfekční prostředky určené primárně k dezinfekci kůže před odběrem krve k zjištění hodnoty glykémie pomocí glukometru či k dezinfekci kůže před aplikací inzulinu
 • na jehly k inzulinovým perům nad rámec množství hrazeného z veřejného zdravotního pojištění
 • na testovací proužky pro zjištění glukózy/ketonů v moči
 • na diagnostické proužky pro stanovení hodnot glukózy v krvi
 • na příslušenství k inzulinové pumpě (baterie, zásobníky inzulinu, sety infuzní kovové/teflonové)
 • na senzory k přístroji na kontinuální měření glykémie nad rámec množství hrazeného z  veřejného zdravotního pojištění
 • na port pro aplikaci inzulinu
 • na odstraňovače náplastí ve formě spreje či napuštěných roušek (slouží k bezbolestnému odstranění náplastí po zavedení infuzního setu či po senzoru)
 • na vinuté tampony (používají se společně s dezinfekčním roztokem, příspěvek se vztahuje na tampony nad rámec množství hrazeného z veřejného zdravotního pojištění; na dokladu může být uveden název tampony buničité, dělené buničité tampony apod.)
 • na gely a krémy zlepšující hojení ran, hlavně vpichy na prstech, vpichy po kanylách, senzorech (např. Wellion gel/Hemagel pro hojení ran)
 • na prostředky pro fixaci a lepší přilnavost senzorů a kanyl (tejpy, samodržicí obinadla, fixační fólie, bariérové spreje např. Cavilon apod.)
 • na lancety a lancetová pera
 • na příslušenství k přístrojům na měření hodnot glukózy
 • na přístrojové ošetření nohou – pedikérské ošetření provedené poskytovatelem podiatrických služeb garantovaným Českou podiatrickou společností z.s. nebo poskytovatelem podologických služeb garantovaným Českou podologickou společností z.s. Podmínkou je předložení dokladů o absolvování nejméně 4 ošetření (pravidelná péče).
Diabetik a chřipka | Doktorka.cz

Jak získat příspěvek?

Předložte do 30. 11. 2020 doklad o zaplacení dané pomůcky/služby na kterékoli pobočce VZP nebo jej můžete zaslat poštou spolu se Žádostí o příspěvek z fondu prevence.

Jsou přijímány platební doklady s datem vystavení od 1. 10. 2019, které v den podání žádosti nejsou starší než 3 měsíce.

K žádosti o příspěvek je potřeba vždy předložit průkaz diabetika nebo potvrzení o diagnóze diabetu.

Všechny potřebné informace pro podání žádosti najdete v podrobných podmínkách čerpání příspěvkůz fondu prevence, nebo volejte naši infolinku 952 222 222.

cukrovka

ZDRAVÍ

10 věcí, které byste měli vědět o cukrovce

Říká se jí nemoc z blahobytu nebo tichý zabiják. Nebolí a je odrazem našeho životního stylu. V Česku má tuto diagnózu každý desátý člověk. Celosvětově je jednou z nejzávažnějších nemocí. Bez vyšetření u lékaře ji sami nezjistíte. Dá se léčit, ale je nevyléčitelná. Bez léčby může vést k invaliditě nebo předčasným úmrtím. Její název je  Diabetes mellitus. A vy ji znáte pod označením  cukrovka.

1. Rozdělení diabetu

 • diabetes 1. typu, je vzácnější onemocnění, kterým trpí asi 0,4 % populace
 • diabetes 2. typu je běžnější, kterým trpí přibližně 90 % všech diabetiků

To jsou dva základní typy diabetu, které vznikají důsledkem absolutního nebo relativního nedostatku inzulinu v těle. Dále rozeznáváme některé ostatní specifické typy diabetu.

2. Příznaky nemoci

Cukrovka se vyvíjí nenápadně a trvá dlouho, než se projeví. Hlavní příznaky jsou: velká žízeň, tělesná slabost a celková únava. Dostavuje se zhoršení zraku. Může být doprovázena bolestí břicha, svěděním či pálením kůže, brněním v nohou apod.

3. Stanovení diagnózy

Hladinu krevního cukru (glykemii) zjistí lékař z krevního testu. Ideální hladina cukru je 4 až 5 mmol/ litr krve. Teprve hodnota 7 a výše mmol/l krve je signálem pro nemoc a nutnost její léčby. Lékař zjistí typ diabetu a doporučí způsob léčby.

4. Mám cukrovku. Co dělat?

Léčba je dlouhodobá. Je třeba změnit stravovací návyky, včetně vyloučení některých vašich oblíbených jídel. Základem léčby u všech forem diabetu je správné dodržování diabetické diety. To je nejstarší druh léčby cukrovky Při slabší cukrovce je potřeba dodržovat medikaci – brát pravidelně léky, předepsané lékařem. Při vyšších hodnotách krevního cukru nastává nutnost píchání inzulínu.

5. Aplikace inzulínu

Počet pacientů, kteří si píchají inzulín, každoročně roste. Letos jich je přes 55 tisíc. Aplikace inzulínu se provádí do míst s podkožním tukem (břicho, stehna) některou z aplikačních pomůcek: inzulínová stříkačka, inzulínové pero, inzulínová pumpa

6. Neléčení diabetu

Slyšela jsem, že existují i diabetici, kteří jsou na inzulinovou ...

Léčba každé nemoci je svobodnou volbou pacienta. Neléčení cukrovky by bylo nejenom nesmyslné a hloupé, ale i nebezpečné. Co může následovat při zanedbání léčby ze strany pacienta? Nic veselého! Zhoršení zraku až oslepnutí, špatná funkce ledvin, neurologické problémy, kardiovaskulární problémy včetně možnosti infarktu myokardu. Postižení mozkovou mrtvicí a nakonec i vznik ischemické choroby (nedokrevnost) dolních končetin, která může končit i amputací (tzv. diabetická noha).

7. Prevence komplikací

Rada je jednoduchá. Dodržování všech lékařských doporučení při léčbě vašeho diabetu.

8. Jak předejít cukrovce

Nechcete se stát jedním z 850 000 českých pacientů, kteří se léčí na diabetes? Pak musíte především dodržovat zdravý životní styl. Nepřejídat se, jíst více zeleniny, omezit obezitu, snížit váhu. A nekouřit! Není toho málo, ale za zdravý a aktivní život to snad stojí, ne?

9. Tip na zdravou výživu

Zkuste moderní  Raw food (vegetariánské jídla v přirozeném stavu). Základem jsou zelenina, ovoce, ořechy, řasy, semena, obiloviny, luštěniny. Potraviny se konzumují čerstvé, popřípadě naklíčené. Tepelná úprava jen do 45 st. C

Používejte zdravé rostlinné tuky – kokosový olej, konopný olej, kakaové máslo atd.

10. Bez pohybu to nepůjde

Aktivní pohyb sníží hodnotu glykemie a napomáhá tělu zpracovat cukry. Spojte příjemné s užitečným. Cvičení se věnujte denně. Pohybová aktivita by měla trvat alespoň 30minut. Ideální je rychlá chůze. Ale můžete se věnovat i jízdě na kole, plavání nebo posilování.

A nakonec jeden příběh

Lence z Benešova našli cukrovku v 10 letech.  Jak sama říká: Tehdy jsem měla časté bolesti hlavy, žízeň, přes noc jsem šla aspoň 5x na záchod. A tak jsem šla na odběr krve. A zjistili mi diabetes. Dnes je mi 14.  Glykemii mám jako na horské dráze – někdy mám nad 13 a pak zase pod 10. To neustálé měření mě nebaví, ale píchání inzulinu mi nevadí. Ale omezuje mě to. S kámoškama jsem venku někdy jen chvilku, protože musím jít domu a píchnout si. Ale co nadělám, měla bych být ráda, jsou i horší nemoci.

A jak se léčím? Čtyřikrát denně si píchám Inzulin. Moje diabetologická lékařka mi několikrát navrhovala pumpu, ale ještě stále nevím…

Cukrovka – diabetes je nejrozšířenější chorobou ve světě. Je způsobena naším životním stylem, malou pohybovou aktivitou, sedavým zaměstnáním a přejídání se. Je nevyléčitelná, ale lze ji úspěšně léčit. A když budete dodržovat doporučené léčebné postupy, lze i s ní prožít aktivní a hodnotný život.

Jaký je
IDEÁLNÍ JÍDELNÍČEK DIABETIKA?O diabetické dietě koluje spousta mýtů, pravda ale je, že její zásady jsou v podstatě totožné s pravidly racionální výživy!
Diabetes mellitus, česky cukrovka, je souhrnný název pro skupinu chronických onemocnění, která se projevují poruchou metabolismu sacharidů. Rozlišují se dva základní typy: diabetes 1. typu a diabetes 2. typu, které vznikají v důsledku absolutního nebo relativního nedostatku inzulinu. Obě nemoci mají podobné příznaky, ale odlišné příčiny vzniku. V prvních stadiích diabetu 1. typu jsou vlastním imunitním systémem ničeny buňky slinivky břišní, které produkují hormon inzulin. Proto se řadí mezi autoimunitní nemoci. Diabetes 2. typu je způsoben sníženou citlivostí tkání vlastního těla k inzulinu a většina diabetiků druhého typu jsou lidé trpící zároveň nadváhou. Nejen pro ně je tedy velmi důležitá léčba, ale také úprava životního stylu, a především jídelníčku. Diabetici s normální hmotností by se při sestavování správně kaloricky i výživově vyváženého jídelníčku měli řídit obsahem sacharidů, ti s nadváhou musí hlídat i obsah kalorií.
OBECNÉ ZÁSADY DIABETICKÉHO JÍDELNÍČKU
Zásady diabetické diety jsou v podstatě totožné s pravidly racionální výživy. „Diabetická dieta je zaměřena hlavně na redukci obsahu jednoduchých cukrů v potravinách. Nejčastěji omezujeme přísun ovoce a výrobků z bílé mouky, které je obsahují ve vysokém množství. Zeleninu neomezujeme, protože je hlavně zdrojem vlákniny. Snažíme se omezit především bílé pečivo (rohlíky, housky), jíšku a sladkosti. Doporučujeme hlavně celozrnné výrobky. Nejsou vhodné uzeniny, dieta by měla obsahovat libové maso a dostatečné množství ryb. Velmi důležitý je i pitný režim, vhodné jsou voda, čaje, minerálky, ředěné džusy; stran alkoholu doporučujeme konzultaci s lékařem,“ vysvětluje MUDr. Michaela Pelikánová, diabetoložka z Canadian Medical Car. Obecné zásady diabetického životního stylu lze shrnout do několika jasných bodů:vyloučit ze stravy volné cukry, tedy dorty, sušenky a podobné sladkosti obsahující cukr;omezit živočišné tuky a potraviny, které je obsahují – tučné salámy, smetanové výrobky;jíst střídmě bílkoviny, tzn. maso, mléko a výrobky z něj, vejce. Doporučená denní dávka bílkovin je 0,8 g na kilogram hmotnosti;zajistit dostatečný přísun vlákniny, doporučené množství je cca 30 g za den;omezit sůl na maximálně 6 g denně;pít dostatečné množství neslazených tekutin v rozmezí 1,5 až 2,5 l denně;každý den cvičit alespoň 30 až 45 minut.DŮLEŽITOU ROLI HRAJE I ÚPRAVA POTRAVIN
„Technologie úpravy potravin je vcelku důležitá, doporučena je příprava s použitím minimálního množství tuku, vhodné je dušení, vaření či příprava v páře,“ radí zkušená dietoložka a pokračuje: „Hlavním cílem je především snížit obsah tuku v potravinách. Těstoviny připravujeme ideálně stylem al dente, rýži nikdy nerozvařujeme. K přípravě pokrmů lze také užít jiné typy mouky než tolik rozšířenou pšeničnou. Důraz klademe na rychlou úpravu jídel: některé nevhodné postupy totiž dokážou zvýšit glykemický index jinak doporučovaných potravin. Při využití umělých sladidel je třeba kontrolovat, zda jsou určena pro přípravu teplých či studených pokrmů,“ radí MUDr. Pelikánová. Kromě doporučené úpravy potravin, jako je dušení či vaření ve vodě nebo v páře, je také ideální vaření v tlakovém hrnci, ale i pečení nebo grilování v alobalu nebo na roštu. Dobré je pořídit si pánev s povrchem, který umožňuje přípravu pokrmů bez použití tuku. Zeleninu, u které je to možné, je ideální konzumovat syrovou.
CO JÍST MŮŽETE A ČEMU BYSTE SE MĚLI VYHNOUT
Zákazy nemá nikdo rád, ale diabetici by měli zcela zapomenout na to, že existují cukr, med, džem, cukrářské výrobky, zmrzlina, mléko plnotučné a kondenzované, smetana, tučné sýry a tučná masa – s bůčkem, krkovičkou, ovarem, skopovým, kachnou, játry, uzeninami, tučnými rybami, mandlemi, mákem, lískovými a vlašskými ořechy a se všemi živočišnými tuky by se měli rozloučit. Zkrátka a dobře jsou zakázané. Stejně tak by měli oželet alkoholické nápoje. Ovšem nic není tak černé, jak to na první pohled vypadá, což potvrzuje diabetoložka Michaela Pelikánová: „Při správném postupu lze k přípravě jídel diabetické diety použít běžně dostupné kvalitní potraviny: libové maso, šunku, sýry do 30 % tuku, margarin, nízkotučný tvaroh, ovoce, zeleninu, luštěniny. Lze využít i alternativních potravin: žitnou či kukuřičnou mouku, pohanku, jáhly, sóju. V dochucovadlech je důležité omezit hlavně sladký kečup; lepší je připravit si ho doma sami. Na trhu je velký výběr umělých sladidel, alternativou je např. stevia. Umělá sladidla jsou zakázána v těhotenství. Při nákupu je vhodné vždy přečíst etiketu s obsahem cukru a tuku v potravinách. Vejce hrozba nejsou, nicméně střídmost je na místě. Sladkosti je třeba zhodnotit hlavně s ohledem na obsah tuku; lepší jsou oplatky než plněné sušenky. V pitném režimu se snažíme omezit limonády, energetické drinky a 100% džusy. V restauraci lze využít běžných pokrmů v menu a omezit přílohu či zahuštěnou polévku,“ radí lékařka.
NE VŠECHNO JE ZAKÁZANÉ
Skutečně tomu není tak, že diabetik už se v životě pořádně, a hlavně chutně nenají. Hlavní zásadou diabetické diety je vhodně zkombinovat příjem cukru s dostatkem pohybu a dávkami inzulinu. Důležité je, aby diabetik jedl pravidelně zhruba šest menších porcí denně. A v nich nemusí chybět maso, ovšem mělo by být libové, například kuřecí, krůtí, králičí, ale tu a tam i libové vepřové nebo hovězí a netučné uzeniny. Také netučné ryby rozhodně patří na talíř. Při úpravě masa se vyhneme smažení, které zatěžuje organismus nezdravými tuky. Používáme-li olej, pak slunečnicový nebo nejlépe kvalitní olivový. Spotřebu másla výrazně snížíme nebo se mu vyhneme zcela. V jídelníčku diabetiků by neměly chybět mléčné výrobky, ale především ty nízkotučné s obsahem 20 až 30 % tuku v sušině. Jogurtům a dalším výrobkům, které obsahují velké množství cukrů či aspartam, který je nevhodný i v běžné stravě, se vyhneme. Také s konzumací pečiva by diabetici měli být opatrní, což ovšem neznamená, že se ho mají úplně vzdát; je pouze třeba omezit jeho množství a upřednostňovat pečivo celozrnné, které obsahuje více vitaminů, nerostných látek a tolik důležité vlákniny. Nejvhodnější přílohou – mnohdy i hlavním jídlem – jsou pro diabetiky brambory. No a pochopitelně pro malé procento sacharidů je zelenina velice vhodná potravina. Celer, květák, rajčata, salátové okurky, ředkvičky, špenát, hlávkový salát, zelené papriky, zelí a chřest na talíři jsou zárukou nepatrného množství sacharidů, a tudíž si je lze dopřávat v neomezeném množství.
NEVYNECHÁVEJTE JÍDLA!
Diabetici by v žádném případě a z jakéhokoliv důvodu neměli vynechávat jídlo, protože takové opominutí může způsobit hypoglykemický stav. Pravidelné malé dávky jsou skutečně velmi důležité. Navíc diabetici, kteří inzulin užívají injekčně, by stravu měli přizpůsobit jeho účinku – zde jim určitě rád poradí ošetřující lékař či dietní sestra. A jakkoli se to někomu nemusí líbit, pohyb přizpůsobený možnostem každého jednotlivce je stejně důležitý jako jídelníček. Dopřejte si třikrát týdně alespoň půl hodiny aktivního aerobního cvičení, a to nejlépe plavání, jízdu na kole, rychlou chůzi nebo nordic walking. Udržíte si nejen ideální váhu, ale navíc vám pohyb navodí příjemné pocity a dobrý psychický stav, který je nesmírně důležitý při léčbě a zvládání každé nemoci, diabetes mellitus nevyjímaje.
Detaily v zářijovém Zdraví.
Česko trápí kritický nedostatek léků. Problém mají alergici či ...

Doplňky stravy pro diabetiky

V této kategorii pro diabetiky najdete umělá sladidla, potraviny bez cukru či doplňky stravy, které mohou pomoci snížit hladinu cukru v krvi.

V kategorii jménem Pro diabetiky je 41 výrobků, u 1 z nich získate dopravu až domů zdarma. Užívatelé si nejvíc oblíbili značky Salvia ParadiseDiaChrom a Worwag. Nejlépe hodnoceným výrobkem je SWISS SlaDIA sladidlo 600 + 100 tablet ZDARMA.

Cena

Kč-KčDoprava zdarma (1)Pouze skladem (12)Sleva (2)

Značka

Advance (1)Apotheke (1)Bioaktivní (1)Biomedica (1)Brainway (1)Candys (1)Diamizin Gurman (1)Diachrom (8)Dr.popov (1)Fytos (1)Glucosorben (1)Mpx (1)Medpharma (1)Natural Medicaments (1)Naturvita (1)Nutrison (1)Pmeda (1)Salvia Paradise (9)Sunpharm (1)Swiss (1)Tercon (1)Viridian (1)Walmark (1)Worwag (2)Čaje Pavla Váni (1)

Vlastnosti

BIO (6)Vegan (11)Pro vegetariány (9)Bez cukru (9)Bez chemie (9)Přírodní (9)Bez konzervačních látek (11)Bez lepku / bez glutenu / pro celiaky (11)Bez alkoholu (4)GMO-free (9)V těhotenství (2)Bez laktózy (10)Bez barviv (10)Bez sladidel (10)Bez aspartamu (sladidlo) (9)Při kojení (2)Při cukrovce (21)

Velikost balení

–                                        ml                                                           g                                                           ks                                  

Forma

Čajová směs (1)Kapky (3)Kapsule (7)Prášek (6)Prášek na výrobu nápoje (4)Roztok (1)Tableta (18)Tekutina (1)Tinktura (1)Tobolka (3)Tvrdé tobolky (5)

Pro

Pro děti (5)Pro dospělé (35)Pro muže (5)Pro seniory (9)Pro ženy (5)

Na co je

Na cholesterol (2)Na detoxikaci (3)Na dobrý zrak (1)Na energii (8)Na erekci / potenci (3)Na funkci krevních cév (2)Na hubnutí (5)Na kosti a zuby (1)Na lepší soustředění (4)Na nervy a stres (5)Na ochranu před oxidačním stresem (1)Na podporu krvetvorby (1)Na podporu metabolismu (3)Na poruchy paměti (4)Na posílení imunity (7)Na psychickou vyrovnanost (6)Na rekonvalescenci – zotavení (6)Na rovnováhu hladiny krevního cukru (8)Na správnou funkci mozku (5)Na správnou funkci střev (3)Na správnou hladinu hormonů (1)Na srdce (3)Na únavu a vyčerpání (8)Na volné radikály (1)Na zažívání (5)Na zvýšenou zátěž (7)

3 zprávy odjinud: Neukáznění diabetici stojí miliardy | info.cz

Cesta podání

Enterálně (sondou) (1)Perorálně – polyká se (38)

Certifikáty

BIO (6)GMP – Good Manufacturing Practice (1)

Nejprodávanější produkty

Naturvita Chrom combi 60 tabletDoplněk stravy vhodný pro diabetiky. Chrom přispívá k udržení normální hladiny glukózy v krvi a k normálnímu…Skladem > 5 ks59 Kč

Čaj Váňa Diabetický 40×1.6gDiabetický bylinný čaj porcovaný v nálevových sáčcích. Obsahuje tradiční osvědčené byliny jako nať borůvky či…Skladem 1-5 ks49 Kč

DiaChrom se sukralózou sypký nízkokalorické sladidlo 200gNízkokalorické sypké sladidlo na bázi sukralózy obohacené aktivním trojmocným chrómem, který se podílí na zachování…Skladem > 5 ks105 KčZobrazit více nejprodávanějších produktů

41 produktů

Produkty

Naturvita Chrom combi 60 tablet

Naturvita Chrom combi 60 tablet

Doplněk stravy vhodný pro diabetiky. Chrom přispívá k udržení normální hladiny glukózy v krvi a k normálnímu metabolismu makroživin. Zinek přispívá k udržení normální hladiny testosteronu v krvi. Zinek přispívá k normální plodnosti a reprodukci. Vitamín B6 přispívá k regulaci hormonální aktivity. Vitamín B6 přispívá k normální funkci imunitního systému.Skladem > 5 ks59 Kč

DiaChrom AKCE 600+50 tablet zdarma

DiaChrom AKCE 600+50 tablet zdarma

Nízkokalorické stolní sladidlo na bázi aspartamu obohacené aktivním trojmocným chromem, který přispívá k udržení normální hladiny glukózy v krvi a k normálnímu metabolismu makronutrientů (tuky, cukry, bilkoviny).Skladem > 5 ks229 Kč

Čaj Váňa Diabetický 40×1.6g

Diabetický bylinný čaj porcovaný v nálevových sáčcích. Obsahuje tradiční osvědčené byliny jako nať borůvky či jestřabiny. Borůvka ovlivňuje metabolismus glukózy, oman přispívá k normálnímu trávení.Skladem 1-5 ks49 Kč

DiaChrom se sukralózou nízkokalorické sladidlo 600 tablet

Moderní nízkokalorické stolní sladidlo na bázi sukralózy obohacené o speciální biochemicky vysoce aktivní komplex označovaný jako glukózotoleranční faktor, jehož aktivní složkou je trojmocný chróm, který přispívá k udržení normální hladiny glukózy v krvi a k normálnímu metabolismu makroživin.Skladem > 5 ks229 Kč

DiaChrom se sukralózou sypký nízkokalorické sladidlo 200g

Nízkokalorické sypké sladidlo na bázi sukralózy obohacené aktivním trojmocným chrómem, který se podílí na zachování normální hladiny glukózy v krvi.Skladem > 5 ks105 Kč-16 %

ADVANCE Diaben 60 kapslíSleva 16 %

Obsahuje unikátní kombinaci přírodních látek, které přispívají k udržení normální hladiny cukru v krvi.Skladem 1-5 ks429 Kč359 Kč

DIA PLUS stabil – forte 50 tablet

DIAPLUS ® Stabil-forte je potravinový doplněk, který poskytuje zdravému i nemocnému organismu esenciální stopový prvek chrom (100µg jedné tabletě). Mimo to obsahuje stopové prky zinek (5 mg v 1 tabletě) a selen (55µg v 1 tabletě).Skladem 1-5 ks115 Kč

Salvia Paradise Ženšen pravý 6letý kořen prášek BIO 75g

Jemně mletý práškovaný BIO ženšen pravý 6letý k okamžitému užití, není nutné vařit! Prášek je vyroben z BIO ženšenu bílého 6letého, kdy dosahuje nejvyšší zralosti. Ženšen působí náš duševní stav, výkonnost, koncentraci, zvládání stresu, ale i na sexuální funkce a imunitní systém.Skladem 1-5 ks609 Kč

Salvia Paradise Ženšen pravý 6letý AF tinktura BIO 50ml

Tinktura je vyrobena z ženšenu bílého BIO 6letého, kdy dosahuje nejvyšší zralosti. Ženšen působí náš duševní stav, výkonnost, koncentraci, zvládání stresu, ale i na sexuální funkce a imunitní systém. Tinktura neobsahuje žádný alkohol, barviva ani sladidla.Skladem 1-5 ks299 Kč

DiaChrom nízkokalorické sladidlo 80 tablet

DiaChrom je moderní nízkokalorické stolní sladidlo na bázi aspartamu obohacené o speciální biochemicky vysoce aktivní komplex označovaný jako glukózotoleranční faktor.Skladem 12. 5.47 Kč

Salvia Paradise Ženšen – ginsenosidy standardizovaný extrakt 60 kapslí

Prémiový extrakt Ženšenu pravého s účinkem na náš duševní stav, výkonnost, koncentraci, zvládání stresu, ale i na sexuální funkce a imunitní systém.Skladem 1-5 ks509 Kč

Diabetes mellitus – Wikipedie

Salvia Paradise Spirulina 100% prášek BIO 100g

100% mletá BIO spirulina. Bez přídavků barviv, pojiv či jiných chemických látek. 100% přírodní produkt pocházející z ekologického zemědělství za skvělou cenu! Spirulina není řasa, jak bývá mnohde tvrzeno. Spirulina je vláknitá sinice, žijící v tropických…Skladem > 5 ks159 Kč

DiaChrom se stévií 80 tablety

Nízkokalorické stolní sladidlo na bázi steviol-glykosidů (extrakt Stévie rebaudiana) obohacené aktivním trojmocným chrómem, který se podílí na zachování normální hladiny glukózy v krvi. Sladidlo má čistou sladkou chuť s pozdějším nástupem sladkosti a delším přetrvávajícím sladkým efektem bez nepříjemných pachutí.Skladem 1-5 ks56 Kč

8x

DIAMizin Gurmar 50 kapslí

DIAMizin Gurmar přispívá k udržení normální hladiny cukru v krvi a snižuje chuť na sladkosti, čímž přispívá k redukci nadváhy díky obsaženému výtažku účinných látek z rostliny Gymnema sylvestre.Skladem 12. 5.269 Kč

Salvia Paradise Ženšen pravý 6letý – ginseng BIO 120 kapslí

Kapsle jsou vyrobeny z ženšenu bílého BIO 6letého, kdy dosahuje nejvyšší zralosti. Ženšen působí náš duševní stav, výkonnost, koncentraci, zvládání stresu, ale i na sexuální funkce a imunitní systém.Skladem u dodavatele479 Kč

8x

SWISS SlaDIA sladidlo 600 + 100 tablet ZDARMA

Nízkokalorické sladidlo výborné chuti s unikátním složením na bázi sukralózy a stévie. Je určeno pro diabetiky a pro osoby, které aktivně omezují příjem cukrů a je vhodné pro slazení kávy, čajů, všech studených a teplých nápojů.Skladem 12. 5.259 Kč

Vitaminy pro diabetiky 90 tablet

Užívá se pro doplnění potřebných vitamínů a minerálů u diabetiků. Neobsahují cukr a umělá sladidla.Skladem 12. 5.250 Kč-6 %

MedPharma Acai berry 1000mg +Garcinia cambogia+Jablečný pektin 67 kapslíSleva 6 %

Doplněk stravy Acai berry 1000 mg obsahuje rostlinné výtažky, jablečný ocet a chrom, který přispívá k udržení normální hladiny glukózy v krvi. Garcinia cambogia podporuje kontrolu tělesné hmotnosti.Skladem 12. 5.233 Kč219 Kč

CandyS 10ml sladidlo se sukralózou

CandyS obsahující sukralózu je nové nenutriční sladidlo bez energetické hodnoty, vyrobené z přírodního cukru, které nabízí jedinečné vlastnosti s mnoha výhodami.Skladem 12. 5.79 Kč

Brainway Amylasin 50 tablet

Přípravek Amylasin obsahuje látky, které omezují vstřebání různých typů sacharidů ze stravy, čímž brání jejich přeměně na zásobní tuk a snižují hladinu glukózy v krvi.Skladem 12. 5.279 Kč

PM Elixír na slinivku 60 tablet

PM Elixír na slinivku je doplněk stravy. (Dříve PM Elixír na cukrovku.) Složení extraktů z bylin je převzato z prastaré receptury z období, kdy nebyl znám inzulín. Je určena k dlouhodobému užívání (6 měsíců).Skladem 12. 5.329 Kč

Dr.Popov Kapky bylinné Cukr normal 50ml

Bylinné kapky Cukr normal obsahují list borůvky a kořen lopuchu pro správnou hladinu cukru v krvi.Skladem 12. 5.95 Kč

Walmark Dialevel 60 tablet

Unikátní a vysoce kvalitní kombinace výtažku ze skořice a chrómu pro normální hladinu cukru v krvi, obohacená o kyselinu alfa-lipoovou.Skladem 12. 5.359 Kč

Glucosorben 60 tobolek

Doplněk stravy příznivě ovlivňující metabolismus krevního cukru.Skladem 13. 5.169 Kč

10x

DiaChrom nízkokalorické sladidlo 600 tablet

Moderní nízkokalorické stolní sladidlo na bázi aspartamu obohacené o speciální biochemicky vysoce aktivní komplex označovaný jako glukózotoleranční faktor. Jeho aktivní složkou je trojmocný chróm, který přispívá k udržení normální hladiny glukózy v krvi a k normálnímu metabolismu makroživin.Skladem 12. 5.219 Kč

DiaChrom sypký nízkokalorické sladidlo 200g

Moderní nízkokalorické stolní sladidlo na bázi aspartamu obohacené o speciální biochemicky vysoce aktivní komplex označovaný jako glukózotoleranční faktor, jehož aktivní složkou je trojmocný chróm, který přispívá k udržení normální hladiny glukózy v krvi a k normálnímu metabolismu makroživin.Skladem 12. 5.113 Kč-15 %

Natural Medicaments Moringa Premium 150 tabletSleva 15 %

Doplněk stravy Moringa Premium přispívá k normální hladině glukózy v krvi.Skladem 12. 5.413 Kč349 Kč

DiaChrom se sukralózou nízkokalorické sladidlo 80 tablet

DiaChrom se sukralózou je moderní nízkokalorické stolní sladidlo na bázi sukralózy obohacené o speciální biochemicky vysoce aktivní komplex označovaný jako glukózotoleranční faktor, jehož aktivní složkou je trojmocný chróm, který přispívá k udržení normální hladiny glukózy v krvi a k normálnímu metabolismu makroživin.Skladem 12. 5.47 Kč

Tercon ROTINAL 30 tobolek

ROTINAL® je přírodní přípravek s jedinečnou kombinaci aktivních látek, které přirozeným způsobem pomáhají pří prevenci a léčbě cukrovky 2. typu ( diabetes mellitus 2. typu) a přispívají k udržení zdravé hladiny cukru v krvi.Skladem 13. 5.1 339 Kč

Apotheke Diabetický čaj 20×1.5g

Doplněk stravy. Smetanka, bříza a puškvorec podporují látkovou výměnu, zažívání, vylučování trávicích šťáv.Skladem 12. 5.49 Kč

Vitaminy pro diabetiky 30 tablet

Diabetici se za injekce inzulinu stydí. Expertka řekla, co vše by ...

Užívá se pro doplnění potřebných vitamínů a minerálů u diabetiků. Neobsahují cukr a umělá sladidla.Skladem 12. 5.110 Kč

Diaskor MPX 60 tobolek

11 účinných látek se skořicovým extraktem, s vitamíny a minerály. Doplněk stravy vhodný pro osoby s poruchami metabolismu cukrů – diabetiky.Skladem 12. 5.429 Kč

Bioaktivní Chrom DIA 60 tablet

Pomáhá udržovat normální hladinu cukru v krvi. Přispívá k normálnímu metabolizmu živin z potravy. Vysoká biologická dostupnost. Vyrobeno v Dánsku pod farmaceutickou kontrolou. Vhodné pro diabetiky.Skladem 12. 5.529 Kč

Viridian Dandelion with Burdock 60 kapslí

Extrakt a prášek z kořene pampelišky a prášek z lopuchu. Extrakty z těchto běžně známých a rozšířených rostlinek mají široké pole účinků, nejvýznamější z nich se týkají cukrovky, problematické pokožky, zažívání a toxinů v organismu.Skladem u dodavatele399 Kč

FYTOS Dia kapky 50ml

Vhodný přírodní přípravek pro diabetiky, napomáhá snižovat hladinu cukru v krvi, reguluje a harmonizuje funkci slinivky, podporuje její hormonální funkci. Předchází vzniku diabetu u jedinců se sklonem k těmto problémům.Skladem u dodavatele136 Kč

Biomedica Diacontrol extra 60 tablet

Přípravek DIACONTROL EXTRA obsahuje extrakty ze skořicovníku čínského a gymnemy lesní, které napomáhají udržovat normální hladinu glukosy v krvi.Skladem 12. 5.309 Kč

Salvia Paradise Spirulina 100% prášek BIO 250g

100% mletá BIO spirulina. Bez přídavků barviv, pojiv či jiných chemických látek. 100% přírodní produkt pocházející z ekologického zemědělství za skvělou cenu! Spirulina není řasa, jak bývá mnohde tvrzeno. Spirulina je vláknitá sinice, žijící v tropických…Skladem u dodavatele339 Kč

Salvia Paradise Moringa olejodárná 120 kapslí

Bylinné kapsle moringy olejodárné – Moringa oleifera pro pohodlné užívání nejen pro normální hladinu glukózy v krvi!Skladem u dodavatele339 Kč

Salvia Paradise Moringa olejodárná list mletý 100g

Bylinné kapsle moringy olejodárné – Moringa oleifera pro pohodlné užívání nejen pro normální hladinu glukózy v krvi! Moringa olejodárná ve formě jemně namletého prášku. Výhodou prášku je pohodlné a rychlé užití.Skladem u dodavatele209 Kč

Salvia Paradise Spirulina Hainan BIO 800 tablet

100% BIO Spirulina z ostrova Hainan Spirulina není řasa, jak bývá mnohde tvrzeno. Spirulina je vláknitá sinice, žijící v tropických jezerech Afriky, Asie a Jižní Ameriky. Dnes většina světové produkce na GREEN FOOD pochází z Japonska. Spirulinu používali …Skladem u dodavatele399 Kč

Nutrison Advanced Diason 1000ml

Nutričně kompletní tekutá sondová výživa, k přímé spotřebě, s vlákninou. Bez mléčné bílkoviny. Bez lepku. Bez laktózy. Sterilovaná. Určeno k dietnímu postupu při podvýživě související s onemocněním u pacientů s diabetem a hyperglykémií.Skladem 12. 5.309 Kč

Kategorie

Produkty

Ovoce vhodné pro diabetiky: Co je doporučené?

DOPORUČUJEME:

 • máme veškeré uvedené zboží skutečně skladem
 • výrobky jsou oficiálně patentované zboží společnosti Bio Agens Research and Development
 • máme vlastní sklady, ze kterých si můžete osobně zboží vyzvednout
 • možnost platby kartou
 • máme tisíce spokojených zákazníků
 • odesíláme SMS s informacemi o stavu zásilky Pro diabetikyPythie diabetic – Jemná mast s rakytníkem 50mlChytrá houba » Pro diabetikyMast vhodná pro péči o kůži se sklonem k plísním a pro péči o suchou kůži při diabetu. Diabetici mají pomalejší hojení ran a horší funkci imunitního systému. Diabetická noha je relativně častou a smutnou komplikací cukrovky 1. i 2. typu.
Naše skladové zásoby: 1708 ks | Porobnosti o produktu najdete ZDEVložit do košíkuNaše cena:319.00KčPythie diabetic – Olejová koupel s rakytníkem 100mlChytrá houba » Pro diabetikyPřípravek vhodný pro péči o kůži se sklonem k plísním a pro péči o suchou kůži při diabetu. Diabetici mají pomalejší hojení ran a horší funkci imunitního systému. Diabetická noha je relativně častou a smutnou komplikací cukrovky 1. i 2. typu.
Naše skladové zásoby: 1855 ks | Porobnosti o produktu najdete ZDE

Radost z cestování? Diabetici si musí dát pozor, aby se jim ...

DIABETICI : glukometry, proužky do glukometrů

Každý diabetik by si měl pravidelně monitorovat hladinu krevního cukru (glukózy) – tedy tzv. glykémii. Pomocí lancetového pera odeberete malé množství krve z bříška prstu a nanesete na speciální proužek (lancet). Ten vložíte do glukometru, který do několika sekund vyhodnotí výsledek. Standardní glykémie je 5,5 mmol/l.VýrobceInfopiaJohnson & JohnsonNipro Medical Industries Ltd.Roche GroupStandardia DiagnosticsCENANÁZEV / 0204060VŠETestovací proužky GLUCOLAB AUTO-CODING 50ks389 Kč
ZDRAVOTNICKÝ PROSTŘEDEKTestovací proužky ELEMENT AUTO-CODING 50ks369 Kč
ZDRAVOTNICKÝ PROSTŘEDEK-25%Testovací proužky SD-CHECK GOLD 50ks299 Kč
běžná cena 399 KčZDRAVOTNICKÝ PROSTŘEDEKGlukometr SD CODEFREE Plus + 50 proužků NAVÍC689 Kč
ZDRAVOTNICKÝ PROSTŘEDEKGLUNEO Glukometr (pouzdro +přístroj + proužky 10ks + lancety 10ks + odběrové pero)535 Kč
ZDRAVOTNICKÝ PROSTŘEDEKGLUNEO Diagnostické proužky 50ks365 Kč
ZDRAVOTNICKÝ PROSTŘEDEKNovoFine jehla 31G 0.25x 6mm 100ks299 Kč
ZDRAVOTNICKÝ PROSTŘEDEKCONTOUR PLUS diagnostické proužky 50ks469 Kč
ZDRAVOTNICKÝ PROSTŘEDEKGlukometr EASYGLUCO AUTO-CODING s testovacími proužky a lancetami469 Kč
ZDRAVOTNICKÝ PROSTŘEDEKGlukometr ELEMENT AUTO-CODING539 Kč
ZDRAVOTNICKÝ PROSTŘEDEKGlukometr GLUCOLAB AUTO-CODING s testovacími proužky a lancetami459 Kč
ZDRAVOTNICKÝ PROSTŘEDEKGlukometr SD CHECK GOLD (včetně 10x lancety) + 50 proužků ZDARMA725 Kč
ZDRAVOTNICKÝ PROSTŘEDEKLancety ACCU-CHEK FASTCLIX 24ks71 Kč
ZDRAVOTNICKÝ PROSTŘEDEKNovoFine jehla 30G 0.3x 8mm 100ks299 Kč
ZDRAVOTNICKÝ PROSTŘEDEKTestovací proužky ACCU-CHECK Active 50ks379 Kč
ZDRAVOTNICKÝ PROSTŘEDEK-14%Testovací proužky ACCU-CHECK Performa 50ks355 Kč
běžná cena 414 KčZDRAVOTNICKÝ PROSTŘEDEKTestovací proužky CODEFREE Plus 50ks289 Kč
ZDRAVOTNICKÝ PROSTŘEDEK-22%Testovací proužky ONETOUCH Verio 50ks405 Kč
běžná cena 525 KčZDRAVOTNICKÝ PROSTŘEDEKVERIFINE JEHLY pro všechna inzulínová pera 31G (0.25mm x 6mm) 100ks249 Kč
ZDRAVOTNICKÝ PROSTŘEDEK

DIABETIK A CHŘIPKA

Obzvlášť velké nebezpečí ale chřipka představuje pro diabetiky. Ti mají totiž vlivem své nemoci oslabenou imunitu, a jsou proto náchylnější k řadě infekcí. Pacienti s cukrovkou by v tomto období měli být opravdu opatrní, a když už přeci jen chřipku chytí, rozhodně by ji neměli přecházet. Pokud se totiž nebudou správně léčit, hrozí jim jednak zhoršení samotného diabetu, jednak i další závažné komplikace.

Diabetes je porucha metabolismu cukrů, při které dochází ke zvýšení hladiny glukózy v krvi, tzv. hyperglykémii. Jedná se o civilizační onemocnění, na jehož vzniku se podílí nepříznivý životní styl –  obezita, nedostatek pohybu, stres, i dědičná zátěž. Lidé, kteří tímto onemocněním trpí, musí dbát na své zdraví a udržovat stabilní normální hladinu krevního cukru. „V chřipkovém období by se diabetici měli mít zvláště na pozoru. Pokud u nich v tomto období dojde k rozkolísání hladiny cukru v krvi a jsou-li její hodnoty vyšší, je organismus náchylnější k infekci. Průběh jakéhokoliv infekčního onemocnění je pak vždy složitější a mohou se rozvinout i závažné komplikace. Riziko jejich vzniku je dokonce dvakrát vyšší než u zdravé osoby stejného věku. Diabetikům oproti zdravým osobám hrozí během epidemie chřipky až 6x vyšší pravděpodobnost hospitalizace,“ říká MUDr. Denisa Janíčková Žďárská, PhD., diabetoložka z Interní kliniky FN Motol.  

Pokud se diabetik chřipkou nakazí, je třeba ji pořádně vyléčit. Nutný je klid na lůžku, lehká strava, vitamíny a dostatečný příjem tekutin. Při onemocněních jako je například chřipka se hladiny cukru v krvi většinou zvýší. Může se proto stát, že cukr překročí tzv. ledvinný práh a začne odcházet z těla močí. Strhává s sebou i vodu, takže se vytvoří větší množství moči, než je nutné. Aby se organismus vyhnul dehydrataci, je potřeba ztráty vody močí i pocením pečlivě doplňovat. Doporučují se 3 litry tekutin (neslazených či slazených umělým sladidlem) denně. Vhodné jsou bylinkové čaje, černý či zelený čaj, minerální vody, voda ochucená citronem, káva z melty apod.

Cukrovka neboli diabetes jako skryté nebezpečí | Wavita

Léčbu je potřeba doplnit léky na snížení horečky, která chřipku provází. Komu z nejrůznějších důvodů vadí klasické tablety, může vyzkoušet přípravek Paralen horký nápoj bez cukru 500 mg, který nejenže uleví od bolesti, ale poslouží i k doplnění tekutin. Má formu světle žlutého prášku s citronovou příchutí a na rozdíl od kombinovaných léků obsahuje pouze léčivou látku paracetamol. Vzhledem k nulovému obsahu cukru jej mohou užívat diabetici, také pro kardiaky není kontraindikovaný.

Diabetici by měli během chřipky co nejpřesněji dodržovat léčebná opatření. Během nemoci dochází v organismu ke stresové reakci, při které se vylučují hormony působící opačně než inzulin (hormon regulující množství krevního cukru v krvi). „Během nemoci jako je chřipka pacient většinou méně jí, i tak bude pravděpodobně potřebovat stejnou nebo vyšší dávku inzulinu. Pokud pacientovi doposud stačila dieta nebo antidiabetické léky, může se stát, že na přechodnou dobu bude potřeba aplikovat inzulin. Nicméně léčebný režim při chřipce je nezbytné upravovat po poradě s diabetologem nebo lékařem, který pacienta s cukrovkou léčí,“ doplňuje MUDr. Janíčková Žďárská.

0 ks / 0 Kčhome > Vše o diabetes > Co je diabetes? > Diabetes 2. typu

Diabetici dnes mají větší šanci na vyléčení, říká odborník ...

Diabetes 2. typu

Tímto typem diabetu trpí naprostá většina diabetiků (asi 85%). Vyvíjí a projevuje se v průběhu středního až vyššího věku a je spojen s inzulínovou rezistencí. Hladiny inzulínu bývají snížené, ale mohou být i normální, avšak tělo nedokáže inzulín využívat.

Častější výskyt diabetes je u lidí obézních a lidí se sníženou tělesnou aktivitou. U většiny diabetiků typu 2 je onemocnění vzhledem k nenápadnému plíživému nástupu rozpoznáno, až když jsou přítomny příznaky pozdních komplikací: únava/malátnost, rozmazané vidění, suchá a svědivá kůže, drobné a opakované infekty na kůži (hnisání, kvasinky) – špatné hojení ran, ztráta citlivosti v rukou či nohou, časté infekce močového traktu, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, různé další cévní potíže (dolních končetin, srdeční, mozkové či sexuální).

Léčba tohoto typu diabetu je různá – vždy však obnáší úpravu životního stylu (ukončení kouření, zařazení více pohybových aktivit,…), snížení tělesné hmotnosti, vždy je zahájena úpravou výživy a selfmonitoringem. Pokud úprava stravování nestačí, lékař navíc zahájí léčbu perorálními antidiabetiky – tabletkami nebo dodáváním inzulínu. Vždy je nutné současně předcházet komplikacím, popř. je včas odhalit a léčit (měřit krevní tlak, vážit se, kontrolovat hladinu tuků v krvi,…)

SOUVISEJÍCÍ PRODUKTY

Je sušené ovoce zdravé? Ostražití by měli být hlavně diabetici ...

Glukometr Fora Diamond PRIMAForaCareGlukometr Fora Diamond Prima slouží k měření krevních vzorků mimo lidské tělo…500 KčTestovací proužky Fora DiamondForaCareTestovací proužky Fora Diamond jsou diagnostické proužky do glukometrů Fora Diamond Prima, Mini…300 Kč